Moto

Regulácia statickej dopravy

Trnava je skvelé mesto

… ale ako mnoho iných, má problémy s dopravou. Fakty hovoria jasne: áut je jednoducho priveľa. Miesta na parkovanie už nepostačujú, zúfalí šoféri krúžia ulicami a v snahe zaparkovať porušujú dopravné predpisy, autá stoja na zeleni aj na chodníkoch, po ktorých sa už takmer nedá prejsť, vznikajú rôzne kolízne situácie, vozidlá sa navzájom blokujú… Všade sú autá a k oblohe stúpa smog.

Čo s tým? Vezmeme si to najlepšie, čo funguje inde

Situáciu treba vyriešiť, ako však na to, keď sa už autá do mesta nezmestia? Sídliská neboli stavané na to, aby mala každá rodina svoj automobil, či nebodaj i dva a viac.
Budovanie parkovacích miest a rozširovanie ciest rieši problém len zdanlivo a dočasne: presne dovtedy, kým si do mesta opäť vpustíme viac áut a budeme tam, kde sme boli.
Navyše, parkoviská sa nedajú v meste stavať donekonečna. Museli by sme zbúrať budovy, zastavať zeleň, alebo stavať pod zemou, čo je však extrémne finančne náročné.
Riešením, ktoré sa osvedčilo vo vyspelých mestách, je regulácia parkovania formou spoplatnenia.

Ako regulácia parkovania pomôže Trnave

Každý si vie vypočítať, že ak pôjde autom do práce, vyjde ho to drahšie, než keby zvolil iný druh dopravy. Prípadne sa bude snažiť auto využiť efektívnejšie a zviezť so sebou aj kolegov, aby znížil svoje náklady. Aj ten, kto vlastní viac nepoužívaných vozidiel, si rozmyslí, či ich bude naďalej parkovať na verejnom priestranstve, ak za to bude musieť platiť.

Spoplatnenie je účinné, výhody pocítime všetci

Nikto neplatí rád, ak nemusí. Prax však ukazuje, že vďaka regulácii je na sídliskách skutočne menej vozidiel. Kam sa stratili? Časť do garáží, ktoré ich majitelia doteraz nevyužívali, časť roky nenaštartovaných vozov konečne na vrakoviská. Uvoľnilo sa aj centrum mesta, kde už autá väčšinou neparkujú celý deň, ale len krátkodobo. Mnoho ľudí dokonca zvažuje, či nechá auto doma a dovezie sa do centra na bicykli, autobusom alebo sa prejde. Regulácia parkovania pomáha, aby bolo v meste menej automobilov, čistejšie životné prostredie a kvalitnejšie verejné priestranstvá.

Mesto patrí ľuďom, nie autám

Naším cieľom je zorganizovať statickú dopravu v meste – obmedziť „divoké“ parkovanie, státie na chodníkoch či zeleni a vrátiť verejný priestor, ktorý si uzurpujú všade prítomné autá, späť ľuďom: mamičkám s kočíkmi, aby mohli bez problémov prejsť po chodníku, deťom, aby sa mohli na sídlisku bezpečne hrať, aj všetkým ostatným, pretože si zaslúžime pekné mesto. S pomocou regulácie parkovania, ktorú sme spustili 1. augusta 2021, sa nám to postupne darí.

S trvalým pobytom v Trnave zaplatíte menej

Regulácia statickej dopravy v Trnave zvýhodňuje obyvateľov, ktorí tu majú trvalý pobyt. Občania mesta tu platia miestne dane a poplatky a súčasne na nich samospráva od štátu dostáva príspevok v podobe podielových daní. Vďaka týmto financiám môže mesto ďalej rásť a skvalitňovať verejné priestory a služby.

Milé Trnavčanky a milí Trnavčania, vážime si, že ste oficiálne spojili svoj život s Trnavou a práve vás chceme v našej regulácii parkovania zvýhodniť a poskytnúť vám benefity vášho trvalého pobytu. Ako rezidenti mesta máte výhodnejšie podmienky parkovania v celom meste. Ako rezidenti spoplatnených zón za parkovaciu kartu na prvé auto po preukázaní právneho vzťahu k vozidlu zaplatíte iba symbolické jedno euro na rok.

O rezidentských zónach v Trnave

Rezidentská zóna je lokalita, v ktorej je regulované parkovanie. Na sídliskách sú označené ako zóny typu R, lokality s rodinnými domami majú písmeno H.
Zóna A (centrum mesta), zóny B a D (záchytné parkoviská v širšom centre a na sídliskách) a Zóna C (pri mestskej poliklinike) nie sú rezidentskými zónami, parkovanie však majú regulované. Regulácia parkovania znamená spoplatnenie a určenie podmienok dočasného státia vozidiel v danej zóne.

Obyvatelia týchto zón, ktorí sú v nich prihlásení na trvalý pobyt, alebo v nich majú prechodný pobyt + TP inde na území Trnavy, majú výhodu, že vo svojej zóne platia za parkovanie menej. Majú možnosť požiadať o vydanie parkovacej karty s názvom REZIDENT ZÓNY, ktorá ich na prvé auto na byt bude stáť iba jedno euro ročne (na druhé auto ich parkovacia karta vyjde 99 eur).
Ľudia bez trvalého, prípadne prechodného pobytu v rezidentskej zóne zaplatia za parkovacie karty viac, pretože systém regulácie parkovanie zvýhodňuje občanov Trnavy, ktorí prispievajú do mestského rozpočtu svojimi miestnymi daňami a poplatkami. Za tie potom mesto napreduje a zlepšuje sa.

Ak máte záujem zakúpiť si parkovaciu kartu, zaregistrujte sa vo webovej aplikácii DataMesta.trnava.sk. Po vyplnení údajov a schválení vašej registrácie zo strany mesta budete mať možnosť požiadať o vydanie parkovacej karty jednoducho a rýchlo z pohodlia domova. Podotýkame, že parkovacie karty sú už iba elektronické, preto sa už nič neumiestňuje priamo do vozidla. Úhradu parkovného kontroluje Mestská polícia mesta Trnava v online databáze.

Možno vám napadá otázka, ako uľahčiť parkovanie vašim návštevníkom – rodine, známym, opatrovateľom či opravárom. Ak ste majiteľom karty REZIDENT ZÓNY, máte automaticky možnosť poskytnúť svojim návštevníkom kredit na parkovanie vo vašej rezidentskej zóne v rozsahu 100 hodín ročne zdarma. Tento kredit je možné uplatniť iba vo webovej aplikácii DataMesta.trnava.sk, ktorá vám ukazuje aj jeho aktuálne čerpanie.

Čo v prípade, že sami auto nevlastníte, kredit pre návštevy by ste však radi využili? Je to možné – zaregistrujte sa vo webovej aplikácii DataMesta.trnava.sk a požiadajte o vydanie karty s názvom NÁVŠTEVA ZÓNY. Stojí iba symbolické jedno euro na rok a umožní vám čerpať kredit prostredníctvom spomínanej aplikácie, a to až v rozsahu 150 hodín ročne, keďže nezaťažujete verejný priestor vlastným vozidlom.

Mysleli sme aj na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí sú odkázaní na osobnú asistenciu či opatrovanie, alebo im je poskytovaná domáca opatrovateľská služba. S kartou NÁVŠTEVA ZÓNY – ŤZP majú nárok až na 500 hodín ročne pre svojich opatrovateľov a iných návštevníkov. Rovnakú možnosť majú aj rodičia maloletých detí s ŤZP.

Informačné materiály k parkovaniu

Články o doprave v Trnave

Čo sa aktuálne deje v oblasti dopravy, o čom by ste mali vedieť? Informujeme vás o tom na našom webe.

Obnovy komunikácií v meste

V Trnave nerobíme iba cyklochodníky. 🙂
Rekonštruujeme veľké komunikácie aj menej frekventované cesty. Za posledné roky máme za sebou komplexnú obnovu Šrobárovej, Starohájskej, Halenárskej, Hollého či Mikovíniho a najbližšie nás čaká rekonštrukcia Ulice Jána Hajdóczyho a veľký projekt revitalizácie Zeleného kríčka.

V auguste 2020 sme začali sériu rekonštrukcií povrchov menších ciest v meste – po Odbojárskej, Saleziánskej, Okružnej, Mýtnej a Slovenskej pracujeme tento rok na Poľnej a Západnej a budeme pokračovať ďalšími úsekmi.

Prečítajte si články o opravách ciest v Trnave

Rozkopávky v meste

Ak má mesto fungovať, občas treba aj niečo rozkopať, opraviť a znova zakopať. Na webstránke trnava.sk vás v sekcii Úradné oznamy/Rozkopávky informujeme o aktuálnych uzávierkach miestnych komunikácií.

Stav dopravy v Trnave

Aká je aktuálna dopravná situácia v meste? Kde sú zápchy a kde vás spomalia dopravné obmedzenia? Vďaka pilotnému projektu Trnava smart city máte tieto informácie vždy po ruke na webe smart.trnava.sk aj v mobilných aplikáciách pre Android a iOS.
Portál okrem toho ponúka permanentne aktualizované správy o úrovni hluku, počasí, kvalite ovzdušia i naplnení veľkokapacitných polopodzemných kontajnerov.

V rámci pilotného projektu Trnava smart city je v meste inštalovaných osem meteorologických staníc, ktoré monitorujú životné prostredie v Kamennom mlyne, na priechode pre chodcov na Hospodárskej, v Sade Antona Bernoláka, na kruhovej križovatke na Trstínskej, vo vnútornom priestore medzi obytnými domami Na hlinách a pri Základnej škole s materskou školou na Námestí Slovenského učeného tovarišstva. Meteorologické stanice snímajú aktuálnu teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu, úroveň oxidu uhličitého, pričom prvé tri menované sledujú aj výskyt pevných častíc veľkostí PM 1.0, PM 2.5 a PM 10, úroveň hluku a intenzity svetla.

Získané informácie o stave dopravy, životného prostredia a naplnenosti polopodzemných kontajnerov zbiera otvorená platforma Invipo. Dáta vyhodnotí a sprostredkuje občanom vrátane štvordňovej predpovede počasia cez spomínaný online portál a mobilnú aplikáciu. Zároveň dokáže pomocou smart scenárov priamo ovplyvňovať chod vzdialených zariadení.

Chcete vedieť viac? Navštívte portál smart.trnava.sk.

Parkovanie pre ZŤP

Ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím zjednoduší parkovanie v Trnave mobilná aplikácia ParkDots. S jej pomocou nájdu v meste rýchlo a jednoducho parkovacie miesto, na ktoré ich aplikácia hneď aj nasmeruje. V prípade, že na danom mieste medzičasom zaparkuje niekto iný, zobrazí aplikácia používateľovi notifikáciu a ponúkne mu najbližšiu voľnú alternatívu.

Umožňujú to moderné IoT senzory zabudované na 31 parkovacích miestach určených pre držiteľov preukazu ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny, teda v historickom centre Trnavy. Sú umiestnené pod povrchom vozovky a v reálnom čase zbierajú a odosielajú dáta o obsadenosti miest do centrálneho cloudového systému.

Aplikácia okrem toho ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie: navigáciu, ktorá pri návrate k autu uľahčí nájdenie zaparkovaného vozidla, či varovanie, pokiaľ sa vozidlo v čase parkovania pohne z parkovacieho miesta. Nezanedbateľným benefitom je i to, že ParkDots pomôže skrátiť čas potrebný na nájdenie parkovacieho miesta a obmedziť tak produkované emisie.

Stiahnite si bezplatne aplikáciu ParkDots: Android | iOS. Všetky funkcie sú k dispozícii aj v responzívnej webovej aplikácii.

Inteligentné riadenie dopravy

Emisie z dopravy sú jednou z hlavných príčin vzniku smogu. Ich nepriaznivý dopad na kvalitu ovzdušia sa dá riešiť kombináciou rôznych opatrení. Jedným z nich sú inteligentné dopravné systémy, ktoré pomáhajú odľahčiť danú lokalitu od intenzívnej automobilovej dopravy a zároveň tak sprístupňujú priestor pre chodcov a cyklistov.

Pripravili sme štúdiu inteligentného riadenia dopravy, s ktorou sa uchádzame o dotáciu na moderné technológie. V prípade, že pre nedostatok zdrojov vo výzve neuspejeme, budeme projekt realizovať z prostriedkov mestského rozpočtu.

Našimi cieľmi sú:

  • zvýšenie prepravných výkonov a bezpečnosti dopravy
  • menšie kolóny na cestách s nižším ekologickým zaťažením životného prostredia
  • zavedenie bezkontaktného systému pre chodcov a cyklistov
  • inteligentné riadenie dynamickej dopravy v meste pomocou vzájomne prepojených inteligentných križovatiek

Na križovatkách pribudnú tzv. IoT prvky, teda magnetodetektory, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu prechádzajúcich vozidiel. Na základe toho sa križovatky budú rozhodovať podľa momentálnej situácie a budú vedieť prispôsobovať signálne plány.

Chodci a cyklisti už nebudú musieť stláčať tlačidlo preferencie na priechodoch pre chodcov cez križovatky. Bezdotykové senzory zredukujú počet kontaktných bodov na riešených križovatkách na 0. (V súčasnosti sme na zhruba 10 000 dotykov denne.)

Monitorovacie a prehľadové dopravné kamery budú v reálnom čase zo získaného obrazu vyhodnocovať trajektórie vozidiel, cyklistov a chodcov v ôsmich kategóriách, zároveň budú vedieť aj čítať EČV.

Detektory dopravy umožnia sčítať a kategorizovať vozidlá na vybraných vstupoch do mesta.

Dopravné informačné tabule pri vstupoch do mesta vodičom sprostredkujú informácie o dojazdových časoch do jednotlivých destinácií mesta, o možných nebezpečenstvách na trase, o prípadných nehodách či obchádzkových trasách pri kolónach.

Zámerom je aj nová integračno-analytická softvérová platforma (web a mobilná aplikácia), ktorá všetky tieto dáta a informácie zjednotí a sprístupní formou analýz, predikcií a smart scenárov.