Cyklo

Cyklotrasy

Zlé jazyky tvrdia, že v Trnave sa nič iné okrem cyklochodníkov nerobí, stačí sa však pozrieť okolo seba. 😉
Na tomto mieste sa budeme venovať práve tak často diskutovaným cyklotrasám a tým, ktorí im ešte neprišli na chuť, sa pokúsime vysvetliť, prečo sú tak dôležité.

Podpora nemotorovej dopravy je skutočne jednou z našich najväčších priorít. Individuálny motorizmus je totiž dlhodobo neudržateľný. Počet áut narastá, mesto sa však nafúknuť nedá. Denne čelíme dopravným zápcham, hľadáme miesto na parkovanie a z výfukov do ovzdušia vypúšťame škodlivé emisie. Mesto sa snaží týmto výzvam čeliť a hľadá efektívne riešenia ako reguláciu statickej dopravy, lepšiu MAD, inteligentné riadenie dopravy a podobne, ak toho však nezmeníme viac, nebude to stačiť. Spoločenská zmena je nevyhnutná, vyžaduje si ju práve neudržateľnosť motoristickej dopravy z dlhodobého hľadiska.

Praktickou, ekonomicky výhodnou a ešte aj zdravou alternatívou je cyklodoprava. Sme si vedomí toho, že nie je pre každého (napr. zo zdravotných dôvodov), stojí však za to prekonať prípadné predsudky a dať jej šancu.

Cyklotrasy budujeme preto, aby ste sa mohli previezť mestom bezpečne a prakticky. Ak nie vy, možno vaše deti – určite budete mať lepší pocit, keď pôjdu po cyklochodníku a nie po ceste.

Naším cieľom je ucelená a efektívna sieť cyklotrás v rámci mesta. Naplánovaných máme takmer 120 kilometrov, realitou je však zatiaľ iba čosi vyše 22 km. Na mape (súbor PDF – 1,74 MB) vidíte existujúce cyklotrasy (vyznačené plnou čiarou) aj tie, ktoré plánujeme vybudovať (prerušovane). Systematicky pracujeme na tom, aby sme sieť rozšírili a dokonca ju napojili na cyklotrasy, ktoré by v budúcnosti mali do Trnavy viesť z okolitých obcí.

Trnavský bikesharing

Ako sa dostať z jednej strany Trnavy za pár minút vtedy, keď potrebujete, nestáť pri tom v zápche, ani nehľadať miesto na parkovanie, dopraviť sa rýchlo, pohodlne a dokonca sa pri tom ani nezapotiť?

Stačí sa zaregistrovať v Trnavskom bikesharingu a vysadnúť na zdieľaný elektrobicykel. Viac než stovka mestských žlto-zelených tátošov je vám k dispozícii v mobilnej aplikácii Freebike. Nájdite si voľný elektrobicykel, odvezte sa do cieľa a vráťte ho tam, kde vám to vyhovuje.

Rozbehnite to s Trnavským bikesharingom! 

Viac informácií nájdete na webstránke bikesharing.trnava.sk

Trnavská rodina na kolesách

Po zdieľaných elektrobicykloch prichádza Mesto Trnava s ďalšou špecialitou – elektrickými cargo bicyklami. Projekt Trnavská rodina na kolesách je určený rodičom s menšími deťmi na rodinné výlety, pričom im pri šliapaní do pedálov pomáha elektromotor. Jazda Trnavou je tak pohodlná a zábavná pre vodiča i jeho pasažierov.

Cargo bicykle majú v prednej časti priestor na sedenie pre dve až tri deti. Horná hranica pre prepravované osoby je vek 15 rokov a výška 140 cm, váhový limit vodiča spolu s pasažiermi i prípadnou batožinou je 150 kg.

V roku 2021 plánujeme spustiť skúšobnú prevádzku cargo bicyklov pre záujemcov, ktorí sa prihlásili do testovacej skupiny na jeseň minulého roka a absolvovali testovaciu jazdu. Po otestovaní výpožičiek otvoríme rezervačný systém aj pre širokú verejnosť. 

Rikša pre seniorov

Rikša je špeciálny bicykel určený na pohodlné vozenie starších osôb. Za riadidlami sedí vodič bicykla, ktorému v jazde pomáha elektromotor. Pasažierov zo Zariadenia pre seniorov na Ulici Terézie Vansovej spočiatku vozili sociálni pracovníci, neskôr sme tento projekt s názvom Na bicykli v každom veku rozšírili aj pre dobrovoľníkov z radov verejnosti.

Tým, ktorí vezmú seniorov na cyklojazdu po meste, sa hovorí piloti. Môžu sa nimi stať záujemcovia, ktorí vlastnia platný vodičský preukaz a absolvujú úvodné školenie. Počas zhruba dvoch hodín sa naučia narábať s rikšou, spravia si testovaciu jazdu a zoznámia sa s personálom zariadenia a samozrejme, so svojimi pasažiermi. Samotné cyklojazdy si potom budú plánovať spoločne vo vopred dohodnutých termínoch.

Hlavnou myšlienkou projektu je prepájať generácie – bicykel je pri tom iba nástrojom. Pre starších ľudí s obmedzenou pohyblivosťou je možnosť prevetrať sa na cyklovýlete isto vítaným spestrením, ešte väčším prínosom je však možnosť stretnúť nových ľudí a tešiť sa z pozornosti, ktorú im venujú. Projekt Na bicykli v každom veku má významný sociálny rozmer tým, že búra medzigeneračné rozdiely a vťahuje seniorov do života a kontaktu s ľuďmi.

Podľa združenia Cycling Without Age, ktoré za nápadom cyklojázd pre seniorov stojí, sú hlavnými princípmi tejto iniciatívy veľkorysosť, pomalosť, spoločné rozhovory a vytváranie vzájomného vzťahu bez ohľadu na vek.

Záujemcovia o pozíciu pilota sa môžu prihlásiť prostredníctvom online formuláru.

Cykloveža

Trnava v roku 2020 vybudovala prvý automatický parkovací dom pre bicykle na Slovensku, tzv. cyklovežu. Slúži na bezpečné a praktické uloženie bicykla nielen pre tých, ktorí denne dochádzajú do práce alebo do školy mimo mesta a chcú sa dostať na autobusovú či železničnú stanicu bez auta. 

Vďaka cykloveži môžete prísť na stanicu na bicykli a bez obáv si ho tu počas svojej neprítomnosti odložiť bezpečne, pohodlne a výhodne. 

Celý proces úschovy je veľmi jednoduchý: predné koleso bicykla zatlačíte do mechanizmu, ktorý ho pevne prichytí. Keď odstúpite zo žltej zóny a stlačíte tlačidlo Štart, môžete už všetko ďalšie nechať na cyklovežu. Váš bicykel uskladní doslova za pár sekúnd. Všetky kroky sprevádza hlasová navigácia. 

Nezabudnite si so sebou zobrať úschovný lístok, vďaka ktorému si potom svoj bicykel vyzdvihnete. Po návrate lístok načítate, zaplatíte požadovanú sumu a počkáte, kým vám ho veža pristaví.

24-hodinová úschova stojí iba symbolických 10 centov. Držitelia karty Trnavského bikesharingu majú prvých 24 hodín dokonca zadarmo, stačí kartičku po vložení úschovného lístka priložiť k čítačke.

Spolu s bicyklom si tu môžete odložiť aj prilbu či iné príslušenstvo, dôležité je však dať pozor, aby z neho nič nevypadlo. Na bicykli môže byť, samozrejme, aj detská sedačka či košík.

Cykloveža má kapacitu 118 bicyklov, z toho 16 detských. 

Aktuálny stav obsadenosti cykloveže si môžete pozrieť online. 

Inštalácia cyklostojanu na mestskom pozemku

Máte záujem umiestniť pred svojou prevádzkou stojan na bicykle, ide však o mestský pozemok? Kontaktujte nás, spoločne nájdeme riešenie, ako rozšíriť možnosti bezpečného parkovania bicyklov v našom meste. 

Pošlite nám list s hlavičkou Žiadosť o súhlas s použitím pozemku v majetku mesta Trnavy na adresu Mesto Trnava, odbor majetkový, Trhová 3, 917 01 Trnava. 

V texte stručne opíšte dôvod, prečo požadujete inštaláciu cyklostojanu na pozemkoch mesta a doložte grafickú prílohu (situáciu so zakreslením umiestnenia cyklostojanu, dotknutých pozemkov a okótovaním rozmerov). Žiadosti posudzuje majetková komisia Mesta Trnavy. Pozrite si, ako môžu vyzerať cyklostojany v meste.

Cyklo-aktivity

Udržateľnej doprave je každoročne venovaná kampaň Európsky týždeň mobility, do ktorej sa Trnava zapája od roku 2016. Z viacerých ročníkov sme si odniesli aj rôzne ocenenia (v kategóriách Aktívna samospráva, Originálna aktivita a Efektívne trvalé opatrenia). V každom ročníku pre vás vymýšľame rôzne aktivity zamerané na podporu nemotorovej dopravy, pri ktorých sa zabavia všetky vekové kategórie. 

Neodmysliteľnou súčasťou našich cyklo-aktivít je od roku 2015 aj súťaž Do práce na bicykli. Trnavčania tvoria dvoj- až štvorčlenné tímy, ktoré počas súťažného mesiaca zbierajú najazdené kilometre na trase z domu do práce a späť. Medzi súťažiacimi nechýbajú ani zamestnanci mesta. Spoločne sa snažíme vybicyklovať Trnave čo najlepšie umiestnenie v celoslovenskom rebríčku samospráv. Tým najdôležitejším cieľom je však propagovať jazdu na bicykli ako príjemný a praktický spôsob dochádzania do zamestnania. Veľmi sa tešíme, že počet zapojených ľudí, ktorí objavujú čaro ranného tréningu na dvoch kolesách, neustále rastie. 

Prevetrať svoje kolesá a kolieska môžete tiež na obľúbených podujatiach ako Bercajgel či TT Inline, ktoré vás prevedú mestom v sprievode desiatok cyklistov a korčuliarov. Veríme, že sa k nim po pandémii opäť čoskoro vrátime.